Митенвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Митенвалде
Црква во Митенвалде
Црква во Митенвалде
Грб на Митенвалде
Митенвалде is located in Германија
Митенвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Градски единици 6
Градоначалник Уве Пфајфер (ДХС)
Основни податоци
Површина 98,48 км2
Надм. височина 37 м
Население 9.428 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15749
Повик. бр. 033764
Портал www.mittenwalde.de
Местоположба на градот Митенвалде во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Координати 52°16′N 13°32′E / 52.267° СГШ; 13.533° ИГД / 52.267; 13.533Координати: 52°16′N 13°32′E / 52.267° СГШ; 13.533° ИГД / 52.267; 13.533

Митенвалде (германски: Mittenwalde) — град во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа 30 километри североисточно од Берлин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)