Рицнојендорф-Штаков

Координати: 52°01′0″N 13°40′0″E / 52.01667° СГШ; 13.66667° ИГД / 52.01667; 13.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рицнојендорф-Штаков
Црква во Рицнојендорф
Црква во Рицнојендорф
Црква во Рицнојендорф
Рицнојендорф-Штаков во рамките на Германија
Рицнојендорф-Штаков
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Долен Шпревалд
Месни единици 3
Градоначалник Ингрид Шукнехт
Основни податоци
Површина 27,99 км2
Надм. височина 52 м
Население 619 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15910
Повик. бр. 035477
Портал www.unterspreewald.de
Местоположба на Рицнојендорф-Штаков во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 52°01′0″N 13°40′0″E / 52.01667° СГШ; 13.66667° ИГД / 52.01667; 13.66667

Рицнојендорф-Штаков (германски: Rietzneuendorf-Staakow) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)