Долен Шпревалд (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Долен Шпревалд (германски: Unterspreewald) — општинска заедница во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија. Седиштето се наоѓа во градот Голсен.

Општинската заедница Долен Шпревалд се состои од следниве општини:

  1. Берстеланд
  2. Дрансдорф
  3. Голсен
  4. Казел-Голциг
  5. Краусник-Грос Васербург
  6. Рицнојендорф-Штаков
  7. Шлепциг
  8. Шенвалд
  9. Штајнрајх
  10. Унтершпревалд

Координати: 51°59′N 13°46′E / 51.983° СГШ; 13.767° ИГД / 51.983; 13.767