Прејди на содржината

Фалкенберг-Хее

Координати: 52°49′01″N 13°57′00″E / 52.817° СГШ; 13.950° ИГД / 52.817; 13.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Авионски поглед кон Фалкенберг

Фалкенберг-Хее (германски: Falkenberg-Höhe) — општинска заедница во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Фалкенберг.

Општинската заедница Фалкенберг-Хее се состои од следниве општини:

  1. Бајерсдорф-Фројденберг
  2. Фалкенберг
  3. Хекелберг-Брунов
  4. Хеенланд

52°49′01″N 13°57′00″E / 52.817° СГШ; 13.950° ИГД / 52.817; 13.950