Прејди на содржината

Пајц (амт)

Координати: 51°52′01″N 14°25′01″E / 51.867° СГШ; 14.417° ИГД / 51.867; 14.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Пајц (амт)

Пајц (германски: Peitz) — општинска заедница во округот во Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Пајц.

Општинската заедница Пајц се состои од следниве општини:

  1. Драхаузен
  2. Дренов
  3. Хајнерсбрик
  4. Јеншвалде
  5. Пајц
  6. Тауер
  7. Тајхланд
  8. Турнов-Прајлак

51°52′01″N 14°25′01″E / 51.867° СГШ; 14.417° ИГД / 51.867; 14.417