Клајне Елстер (Долна Лужица)

Координати: 51°39′00″N 13°46′59″E / 51.650° СГШ; 13.783° ИГД / 51.650; 13.783
Од Википедија — слободната енциклопедија

Клајне Елстер (Долна Лужица) (германски: Kleine Elster (Niederlausitz)) — општинска заедница во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Масен-Нидерлаузиц.

Општинската заедница Клајне Елстер (Долна Лужица) се состои од следниве општини:

  1. Криниц
  2. Лихтерфелд-Шаксдорф
  3. Масен-Нидерлаузиц
  4. Залгаст

51°39′00″N 13°46′59″E / 51.650° СГШ; 13.783° ИГД / 51.650; 13.783