Криниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Криниц
Црква во Криниц
Црква во Криниц
Криниц is located in Германија
Криниц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Клајне Елстер
Месни единици 3
Градоначалник Хорст Хофман (независен)
Основни податоци
Површина 21,83 км2
Надм. височина 99 м
Население 1.169 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 03246
Повик. бр. 035324
Портал www.crinitz.de
Местоположба на Криниц во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°43′59″N 13°46′0″E / 51.73306° СГШ; 13.76667° ИГД / 51.73306; 13.76667Координати: 51°43′59″N 13°46′0″E / 51.73306° СГШ; 13.76667° ИГД / 51.73306; 13.76667

Криниц (германски: Crinitz, долнолужички: Krynica) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)