Клајне Елстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајне Елстер
Mündung Kleine Elster.JPG
Вливот на Клајне Елстер (лево) во Шварце Елстер (десно)
Место Бранденбург (Германија)
Должина 55,2dep1
Потекло Лугканал и Миленграбен кај Луг
51°35′25″ N; 13°56′29″ E / 51.59014° СГШ; 13.941454° ИГД / 51.59014; 13.941454Координати: 51°35′25″ N; 13°56′29″ E / 51.59014° СГШ; 13.941454° ИГД / 51.59014; 13.941454
Висина на изворот 114 м
Утока кај Варенбрик во Шварце Елстер
51°33′08″ N; 13°22′00″ E / 51.552278° СГШ; 13.366537° ИГД / 51.552278; 13.366537
Висина на утоката 84 м de:Vorlage:Höhe/unbekannter Bezug
Спуст 30 м
Слив Елба
Одлив Шварце Елстер → Елба → Северно Море
Десни притоки Воберт, Миленфлис[1]
Леви притоки Ландграбен, Миленфлис[1]
Паланки Доберлуг-Кирххајн

Клајне Елстер е река и десна притока на реката Шварце Елстер во Бранденбург, Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 51°32′N 13°23′E / 51.533° СГШ; 13.383° ИГД / 51.533; 13.383{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница