Лебуза

Координати: 51°47′59″N 13°25′59″E / 51.79972° СГШ; 13.43306° ИГД / 51.79972; 13.43306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лебуза
Црквата во Лебуза
Црквата во Лебуза
Црквата во Лебуза
Лебуза во рамките на Германија
Лебуза
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Шлибен
Месни единици 3
Градоначалник Фридхелм Брокел (независен)
Основни податоци
Површина 33,65 км2
Надм. височина 102 м
Население 806 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04936
Повик. бр. 035364
Местоположба на Лебуза во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°47′59″N 13°25′59″E / 51.79972° СГШ; 13.43306° ИГД / 51.79972; 13.43306

Лебуза (германски: Lebusa) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)