Масен-Нидерлаузиц

Координати: 51°38′59″N 13°43′59″E / 51.64972° СГШ; 13.73306° ИГД / 51.64972; 13.73306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Масен-Нидерлаузиц
Црква во Масен-Нидерлаузиц
Црква во Масен-Нидерлаузиц
Црква во Масен-Нидерлаузиц
Масен-Нидерлаузиц во рамките на Германија
Масен-Нидерлаузиц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Клајне Елстер (Долна Лужица)
Месни единици 8
Градоначалник Вилфрид Клер (UWG Масен)
Основни податоци
Површина 75,63 км2
Надм. височина 108 м
Население 1.838 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE (старо FI)
Пошт. бр. 03238
Повик. бр. 03531
Местоположба на Масен-Нидерлаузиц во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°38′59″N 13°43′59″E / 51.64972° СГШ; 13.73306° ИГД / 51.64972; 13.73306

Масен-Нидерлаузиц (германски: Massen-Niederlausitz) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)