Хоенбуко

Координати: 51°46′0″N 13°28′0″E / 51.76667° СГШ; 13.46667° ИГД / 51.76667; 13.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенбуко
Хоенбуко
Хоенбуко
Хоенбуко
Хоенбуко во рамките на Германија
Хоенбуко
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Шлибен
Месни единици 2
Градоначалник Карл-Хајнц Александер (независен)
Основни податоци
Површина 42,67 км2
Надм. височина 131 м
Население 626 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04936
Повик. бр. 035364
Местоположба на Хоенбуко во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°46′0″N 13°28′0″E / 51.76667° СГШ; 13.46667° ИГД / 51.76667; 13.46667

Хоенбуко (германски: Hohenbucko) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)