Доберлуг-Кирххајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доберлуг-Кирххајн
Замок Доберлуг
Замок Доберлуг
Замок Доберлуг
Грб на Доберлуг-Кирххајн
Доберлуг-Кирххајн во рамките на Германија
Доберлуг-Кирххајн
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градски единици 10
Градоначалник Бодо Брошински (СлДП)
Основни податоци
Површина 148,93 км2
Надм. височина 97 м
Население 8.686 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 03253
Повик. бр. 035322
Портал www.doberlug-kirchhain.de
Местоположба на градот Доберлуг-Кирххајн во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°37′N 13°34′E / 51.617° СГШ; 13.567° ИГД / 51.617; 13.567Координати: 51°37′N 13°34′E / 51.617° СГШ; 13.567° ИГД / 51.617; 13.567

Доберлуг-Кирххајн (германски: Doberlug-Kirchhain) — град во округот Елба-Елстер, Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)