Плеса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плеса
Панорама на Плеса
Панорама на Плеса
Грб на Плеса
Плеса is located in Германија
Плеса
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Плеса
Месни единици 2
Градоначалник Готфрид Хајнике (ДХС)
Основни податоци
Површина 52,42 км2
Надм. височина 94 м
Население 2.579 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04928
Повик. бр. 03533
Портал www.plessa.de
Местоположба на Плеса во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°28′0″N 13°37′0″E / 51.46667° СГШ; 13.61667° ИГД / 51.46667; 13.61667Координати: 51°28′0″N 13°37′0″E / 51.46667° СГШ; 13.61667° ИГД / 51.46667; 13.61667

Плеса (германски: Plessa) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)