Зоневалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зоневалде
Црква во Зоневалде
Црква во Зоневалде
Грб на Зоневалде
Зоневалде is located in Германија
Зоневалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градски единици 17
Градоначалник Зилке Најсер
Основни податоци
Површина 118,54 км2
Надм. височина 101 м
Население 3.154 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 03249
Повик. бр. 035323
Портал www.stadt-sonnewalde.de
Местоположба на градот Зоневалде во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°40′59″N 13°39′0″E / 51.68306° СГШ; 13.65000° ИГД / 51.68306; 13.65000Координати: 51°40′59″N 13°39′0″E / 51.68306° СГШ; 13.65000° ИГД / 51.68306; 13.65000

Зоневалде (германски: Sonnewalde) — град во округот Елба-Елстер, во југозападен Бранденбург, Германија. Се наоѓа 8 километри северозападно од Финстервалде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)