Херцберг (Елстер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херцберг
Вила Маркс во Херцберг
Вила Маркс во Херцберг
Грб на Херцберг
Херцберг (Елстер) is located in Германија
Херцберг (Елстер)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градоначалник Михаел Екнигк (ДХС)
Основни податоци
Површина 148,48 км2
Надм. височина 81 м
Население 8.776 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04916
Повик. бр. 03535
Портал herzberg-elster.de
Местоположба на градот Херцберг во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°40′59″N 13°13′59″E / 51.68306° СГШ; 13.23306° ИГД / 51.68306; 13.23306Координати: 51°40′59″N 13°13′59″E / 51.68306° СГШ; 13.23306° ИГД / 51.68306; 13.23306

Херцберг (Елстер) (германски: Herzberg (Elster)) — град и административно седиште на округот Елба-Елстер, во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Херцберг (Елстер) е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]