Финстервалде

Координати: 51°37′59″N 13°43′0″E / 51.63306° СГШ; 13.71667° ИГД / 51.63306; 13.71667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Финстервалде
Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Финстервалде
Финстервалде во рамките на Германија
Финстервалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градски единици 5
Градоначалник Јерг Гампе (ДХС)
Основни податоци
Површина 76,91 км2
Надм. височина 108 м
Население 15.968 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 208 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE (порано: FI)
Пошт. бр. 03238
Повик. бр. 03531
Портал www.finsterwalde.de
Местоположба на градот Финстервалде во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°37′59″N 13°43′0″E / 51.63306° СГШ; 13.71667° ИГД / 51.63306; 13.71667

Финстервалде (германски: Finsterwalde, долнолужички: Grabin) — град во округот Елба-Елстер, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на Шакебах, притока на Клајне Елстер.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)