Прејди на содржината

Фихтвалд

Координати: 51°42′0″N 13°28′0″E / 51.70000° СГШ; 13.46667° ИГД / 51.70000; 13.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фихтвалд
Градско собрание во Фихтвалд
Градско собрание во Фихтвалд
Градско собрание во Фихтвалд
Фихтвалд во рамките на Германија
Фихтвалд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Шлибен
Месни единици 3
Градоначалник Рајнхард Шулце (независен)
Основни податоци
Површина 31,55 км2
Надм. височина 112 м
Население 601 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04936
Повик. бр. 035361
Местоположба на Фихтвалд во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°42′0″N 13°28′0″E / 51.70000° СГШ; 13.46667° ИГД / 51.70000; 13.46667

Фихтвалд (германски: Fichtwald) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)