Прејди на содржината

Рикерсдорф (Бранденбург)

Координати: 51°34′59″N 13°34′0″E / 51.58306° СГШ; 13.56667° ИГД / 51.58306; 13.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рикерсдорф
Авионски поглед кон Рикерсдорф
Авионски поглед кон Рикерсдорф
Авионски поглед кон Рикерсдорф
Грб на Рикерсдорф
Рикерсдорф (Бранденбург) во рамките на Германија
Рикерсдорф (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Елстерланд
Месни единици 3
Градоначалник Кристијан Јашински (ДХС)
Основни податоци
Површина 24,67 км2
Надм. височина 98 м
Население 1.337 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 03238
Повик. бр. 035325
Портал www.gemeinde-rueckersdorf.com
Местоположба на Рикерсдорф во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°34′59″N 13°34′0″E / 51.58306° СГШ; 13.56667° ИГД / 51.58306; 13.56667

Рикерсдорф (германски: Rückersdorf) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)