Залгаст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Залгаст
Авионски поглед кон Залгаст
Авионски поглед кон Залгаст
Авионски поглед кон Залгаст
Залгаст во рамките на Германија
Залгаст
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Клајне Елстер (Долна Лужица)
Месни единици 9
Градоначалник Франк Тишер (WGö)
Основни податоци
Површина 41,90 км2
Надм. височина 127 м
Население 1.418 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE (старо FI)
Пошт. бр. 03238
Повик. бр. 035329
Портал www.sallgast.de
Местоположба на Залгаст во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°35′21″N 13°50′50″E / 51.58917° СГШ; 13.84722° ИГД / 51.58917; 13.84722Координати: 51°35′21″N 13°50′50″E / 51.58917° СГШ; 13.84722° ИГД / 51.58917; 13.84722

Залгаст (германски: Sallgast) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)