Шенборн (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенборн
Црква во Шенборн
Црква во Шенборн
Грб на Шенборн
Шенборн (Бранденбург) is located in Германија
Шенборн (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Елстерланд
Месни единици 4
Градоначалник Дитер Рихтер (FWG Шенборн)
Основни податоци
Површина 38,46 км2
Надм. височина 91 м
Население 1.515 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 03253
Повик. бр. 035326
Портал www.schoenborn-ee.de
Местоположба на Шенборн во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°36′0″N 13°30′0″E / 51.60000° СГШ; 13.50000° ИГД / 51.60000; 13.50000Координати: 51°36′0″N 13°30′0″E / 51.60000° СГШ; 13.50000° ИГД / 51.60000; 13.50000

Шенборн (германски: Schönborn) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)