Хоенлајпиш

Координати: 51°30′0″N 13°33′0″E / 51.50000° СГШ; 13.55000° ИГД / 51.50000; 13.55000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенлајпиш
Поглед кон Хоенлајпиш
Поглед кон Хоенлајпиш
Поглед кон Хоенлајпиш
Грб на Хоенлајпиш
Хоенлајпиш во рамките на Германија
Хоенлајпиш
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Плеса
Градоначалник Волфрам Херолд (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,81 км2
Надм. височина 135 м
Население 1.949 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04934
Повик. бр. 03533
Местоположба на Хоенлајпиш во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°30′0″N 13°33′0″E / 51.50000° СГШ; 13.55000° ИГД / 51.50000; 13.55000

Хоенлајпиш (германски: Hohenleipisch) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)