Шлибен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлибен
Шлибен
Шлибен
Шлибен
Грб на Шлибен
Шлибен во рамките на Германија
Шлибен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Шлибен
Градски единици 6
Градоначалник Хелмут Рихтер (СДП)
Основни податоци
Површина 78,22 км2
Надм. височина 89 м
Население 2.420 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04936
Повик. бр. 035361
Портал www.schlieben.com
Местоположба на градот Шлибен во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°43′0″N 13°22′59″E / 51.71667° СГШ; 13.38306° ИГД / 51.71667; 13.38306Координати: 51°43′0″N 13°22′59″E / 51.71667° СГШ; 13.38306° ИГД / 51.71667; 13.38306

Шлибен (германски: Schlieben) е град во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 22 километри северно од Бад Либенверда. Во близина на градот се наоѓал концентрационен камп во текот на Холокаустот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)