Прејди на содржината

Мерцдорф

Координати: 51°24′N 13°32′E / 51.400° СГШ; 13.533° ИГД / 51.400; 13.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мерцдорф
Црквата во Мерцдорф
Црквата во Мерцдорф
Црквата во Мерцдорф
Мерцдорф во рамките на Германија
Мерцдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Шраденланд
Градоначалник Хартмут Цирм (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,73 км2
Надм. височина 100 м
Население 824 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04932
Повик. бр. 03533
Портал www.amt-schradenland.de
Местоположба на Мерцдорф во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°24′N 13°32′E / 51.400° СГШ; 13.533° ИГД / 51.400; 13.533

Мерцдорф (германски: Merzdorf) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)