Редерланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Редерланд
Поглед кон Редерланд
Поглед кон Редерланд
Грб на Редерланд
Редерланд is located in Германија
Редерланд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градоначалник Хајдерозел Хубриг
Основни податоци
Површина 46,06 км2
Надм. височина 90 м
Население 3.823 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04932
Повик. бр. 03533,
035341 (Рајхенхајн)
Портал www.gemeinde-roederland.de
Местоположба на Редерланд во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°25′51″N 13°29′44″E / 51.43083° СГШ; 13.49556° ИГД / 51.43083; 13.49556Координати: 51°25′51″N 13°29′44″E / 51.43083° СГШ; 13.49556° ИГД / 51.43083; 13.49556

Редерланд (германски: Röderland) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)