Брик (амт)

Координати: 52°12′00″N 12°46′01″E / 52.200° СГШ; 12.767° ИГД / 52.200; 12.767
Од Википедија — слободната енциклопедија

Брик (германски: Brück) — општинска заедница во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Брик.

Општинската заедница Брик се состои од следниве општини:

  1. Боркхајде
  2. Борквалде
  3. Брик
  4. Голцов
  5. Линте
  6. Планебрух

52°12′00″N 12°46′01″E / 52.200° СГШ; 12.767° ИГД / 52.200; 12.767