Ненхаузен (амт)

Координати: 52°36′00″N 12°30′00″E / 52.600° СГШ; 12.500° ИГД / 52.600; 12.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Седиште на официјалната администрација во Ненхаузен
Седиште на официјалната администрација во Ненхаузен

Ненхаузен (германски: Nennhausen) — општинска заедница во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Ненхаузен.

Општинската заедница Ненхаузен се состои од следниве општини:

  1. Коцен
  2. Меркиш Лух
  3. Ненхаузен
  4. Штехов-Ферхезар

52°36′00″N 12°30′00″E / 52.600° СГШ; 12.500° ИГД / 52.600; 12.500