Либерозе/Горен Шпревалд

Координати: 51°57′N 14°12′E / 51.950° СГШ; 14.200° ИГД / 51.950; 14.200
Од Википедија — слободната енциклопедија

Либерозе/Горен Шпревалд (германски: Lieberose/Oberspreewald) — општинска заедница во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во градот Либерозе.

Општинската заедница Либерозе/Горен Шпревалд се состои од следниве општини:

  1. Алт Цаухе-Вусверк
  2. Билегуре-Билен
  3. Јамлиц
  4. Либерозе
  5. Ној Цаухе
  6. Швилохзе
  7. Шпревалдхајде
  8. Штраупиц

51°57′N 14°12′E / 51.950° СГШ; 14.200° ИГД / 51.950; 14.200