Билегуре-Билен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Билегуре-Билен
Противпожарна станица
Противпожарна станица
Противпожарна станица
Билегуре-Билен во рамките на Германија
Билегуре-Билен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Либерозе/Горен Шпревалд
Градоначалник Рајнер Шлодарик
Основни податоци
Површина 35,46 км2
Надм. височина 55 м
Население 753 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15913
Повик. бр. 035475
Портал www.amt-lieberose-
oberspreewald.de
Местоположба на Билегуре-Билен во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 51°53′0″N 14°11′0″E / 51.88333° СГШ; 14.18333° ИГД / 51.88333; 14.18333Координати: 51°53′0″N 14°11′0″E / 51.88333° СГШ; 14.18333° ИГД / 51.88333; 14.18333

Билегуре-Билен (германски: Byhleguhre-Byhlen) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)