Прејди на содржината

Алт Цаухе-Вусверк

Координати: 51°55′0″N 14°01′0″E / 51.91667° СГШ; 14.01667° ИГД / 51.91667; 14.01667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алт Цаухе-Вусверк
Споменик во Алт Цаухе-Вусверк
Споменик во Алт Цаухе-Вусверк
Споменик во Алт Цаухе-Вусверк
Алт Цаухе-Вусверк во рамките на Германија
Алт Цаухе-Вусверк
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Либерозе/Горен Шпревалд
Градоначалник Јенс Мартин
Основни податоци
Површина 33,02 км2
Надм. височина 50 м
Население 465 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15913
Повик. бр. 03546, 035475
Портал www.amt-lieberose-
oberspreewald.de
Местоположба на Алт Цаухе-Вусверк во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 51°55′0″N 14°01′0″E / 51.91667° СГШ; 14.01667° ИГД / 51.91667; 14.01667
Воен споменик

Алт Цаухе-Вусверк (германски: Alt Zauche-Wußwerk) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)