Халбе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Халбе
Железничка станица во Халбе
Железничка станица во Халбе
Грб на Халбе
Халбе is located in Германија
Халбе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Шенкенлендхен
Месни единици 7
Градоначалник Ралф Кунце (независен)
Основни податоци
Површина 78,08 км2
Надм. височина 35 м
Население 2.415 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15757
Повик. бр. 033765
Портал gemeinde-halbe.de
Местоположба на Халбе во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Координати 52°6′31″N 13°42′3″E / 52.10861° СГШ; 13.70083° ИГД / 52.10861; 13.70083Координати: 52°6′31″N 13°42′3″E / 52.10861° СГШ; 13.70083° ИГД / 52.10861; 13.70083

Халбе (германски: Halbe) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа близу главниот град Берлин и Шпревалд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)