Швилохзе

Координати: 51°59′08″N 14°13′09″E / 51.9855° СГШ; 14.2191° ИГД / 51.9855; 14.2191
Од Википедија — слободната енциклопедија
Швилохзе
Црква во Швилохзе
Црква во Швилохзе
Црква во Швилохзе
Швилохзе во рамките на Германија
Швилохзе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Либерозе/Горен Шпревалд
Градоначалник Хелмут Труншке
Основни податоци
Површина 130,83 км2
Надм. височина 41−103 м
Население 1.501 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15848, 15913
Повик. бр. 033676, 033671, 035478, 035751
Портал Општина Швилохзе
Местоположба на Швилохзе во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 51°59′08″N 14°13′09″E / 51.9855° СГШ; 14.2191° ИГД / 51.9855; 14.2191

Швилохзе (германски: Schwielochsee) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија. Општината се состои од 10 мали села и се наоѓа на јужните брегови на Швилохското Езеро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)