Прејди на содржината

Бестензе

Координати: 52°15′N 13°39′E / 52.250° СГШ; 13.650° ИГД / 52.250; 13.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бестензе
Куќата каде се наоѓало училиштето во Бестензе. Денеска градбата е заштитена.
Куќата каде се наоѓало училиштето во Бестензе. Денеска градбата е заштитена.
Куќата каде се наоѓало училиштето во Бестензе. Денеска градбата е заштитена.
Грб на Бестензе
Бестензе во рамките на Германија
Бестензе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месни единици 3
Градоначалник Клаус-Дитер Квасдорф (независен)
Основни податоци
Површина 37,79 км2
Надм. височина 36 м
Население 8.344 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 221 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15741
Повик. бр. 033763
Портал www.bestensee.de
Местоположба на Бестензе во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 52°15′N 13°39′E / 52.250° СГШ; 13.650° ИГД / 52.250; 13.650

Бестензе (германски: Bestensee) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)