Штајнрајх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнрајх
Црква во Штајнрајх
Црква во Штајнрајх
Црква во Штајнрајх
Штајнрајх во рамките на Германија
Штајнрајх
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Долен Шпревалд
Градоначалник Волфганг Луплов (СГ)
Основни податоци
Површина 41,71 км2
Надм. височина 109 м
Население 458 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15936, 15938
Повик. бр. 035452
Портал Општина Штајнрајх
Местоположба на Штајнрајх во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Карта
Координати 51°57′N 13°27′E / 51.950° СГШ; 13.450° ИГД / 51.950; 13.450Координати: 51°57′N 13°27′E / 51.950° СГШ; 13.450° ИГД / 51.950; 13.450

Штајнрајх (германски: Steinreich) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)