Ајхвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајхвалде
Црква во Ајхвалде
Црква во Ајхвалде
Грб на Ајхвалде
Ајхвалде is located in Германија
Ајхвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Градоначалник Екехард Шулц (Левица)
Основни податоци
Површина 2,80 км2
Надм. височина 35 м
Население 6.452 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 2.304 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15732
Повик. бр. 030
Портал www.eichwalde.de
Местоположба на Ајхвалде во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Координати 52°22′0″N 13°37′0″E / 52.36667° СГШ; 13.61667° ИГД / 52.36667; 13.61667Координати: 52°22′0″N 13°37′0″E / 52.36667° СГШ; 13.61667° ИГД / 52.36667; 13.61667
Евангелистичка црква во градот

Ајхвалде (германски: Eichwalde) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија. Општината се наоѓа на југозападната граница со Берлин. Со само 2,8 км2 површина, таа е најмала општина во Бранденбург, додека според густината на населеност е втора (веднаш зад Глинике/Нордбан).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)