Унтершпревалд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унтершпревалд
Црква во Унтершпревалд
Црква во Унтершпревалд
Унтершпревалд is located in Германија
Унтершпревалд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Долен Шпревалд
Месни единици 3
Градоначалник Арно Печик
Основни податоци
Површина 25,8 км2
Надм. височина 72 м
Население 809 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15910
Повик. бр. 035473
Портал www.unterspreewald.de
Местоположба на Унтершпревалд во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Координати 52°05′0″N 13°52′0″E / 52.08333° СГШ; 13.86667° ИГД / 52.08333; 13.86667Координати: 52°05′0″N 13°52′0″E / 52.08333° СГШ; 13.86667° ИГД / 52.08333; 13.86667

Унтершпревалд (германски: Unterspreewald) — општина во округот Даме-Шпревалд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)