Прејди на содржината

Мајенбург (амт)

Координати: 53°19′01″N 12°13′01″E / 53.317° СГШ; 12.217° ИГД / 53.317; 12.217
Од Википедија — слободната енциклопедија

Мајенбург (германски: Meyenburg) — општинска заедница во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Мајенбург.

Општинската заедница Мајенбург се состои од следниве општини:

  1. Гердсхаген
  2. Халенбек-Ролсдорф
  3. Кимерництал
  4. Маринфлис
  5. Мајенбург

53°19′01″N 12°13′01″E / 53.317° СГШ; 12.217° ИГД / 53.317; 12.217