Прејди на содржината

Гердсхаген

Координати: 53°15′N 12°12′E / 53.250° СГШ; 12.200° ИГД / 53.250; 12.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гердсхаген
Гердсхаген во рамките на Германија
Гердсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Мајенбург
Месни единици 3
Градоначалник Томас Целмер (SPD/FWG Гердсхаген)
Основни податоци
Површина 22,55 км2
Надм. височина 87 м
Население 484 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 16928
Повик. бр. 033968
Портал Општина Гердсхаген
Местоположба на Гердсхаген во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°15′N 12°12′E / 53.250° СГШ; 12.200° ИГД / 53.250; 12.200

Гердсхаген (германски: Gerdshagen) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)