Голцов (амт)

Координати: 52°34′01″N 14°30′00″E / 52.567° СГШ; 14.500° ИГД / 52.567; 14.500
Од Википедија — слободната енциклопедија

Голцов (германски: Golzow) — општинска заедница во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Голцов.

Општинската заедница Голцов се состои од следниве општини:

  1. Алт Тухебанд
  2. Блајен-Геншмар
  3. Голцов
  4. Кистринер Форланд
  5. Цехин

52°34′01″N 14°30′00″E / 52.567° СГШ; 14.500° ИГД / 52.567; 14.500