Кистринер Форланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кистринер Форланд
Тврдина Горгаст
Тврдина Горгаст
Грб на Кистринер Форланд
Кистринер Форланд is located in Германија
Кистринер Форланд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Голцов
Месни единици 3
Градоначалник Бернд Корб (WG IGKV)
Основни податоци
Површина 45,97 км2
Надм. височина 10 м
Население 2.573 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15328
Повик. бр. 033472
Портал www.kuestriner-vorland.de
Местоположба на Кистринер Форланд во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°34′6″N 14°36′35″E / 52.56833° СГШ; 14.60972° ИГД / 52.56833; 14.60972Координати: 52°34′6″N 14°36′35″E / 52.56833° СГШ; 14.60972° ИГД / 52.56833; 14.60972

Кистринер Форланд (германски: Küstriner Vorland, полски: Kostrzyn) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија, на границата со Полска.

Историја[уреди | уреди извор]

Општината била основана на 1 јануари 1998 со спојување на Кистрин-Киц со селата Горгаст и Маншнов. Кистринер Форланд е дел од општинската заедница Голцов.

Селото Кистрин-Киц бил западниот дел од Кистрин (денес полскиот град Костшин на Одра) до поделбата и спроведувањето на границата Одра-Ниса во 1945. Градските делови западно од реката Одра припаднале на Источна Германија и биле преименувани во Киц во 1954. Во 1991 жителте изгласале враќање на историското име.

Припоеното село Горгаст (полски: Горгошч[2]), некогаш седиште на Редот на Светиот Јован, поседува историска тврдина завршена во 1889, како дел од системот за утврдување Кистрин и парк направен според плановите на Петер Јозеф Лене.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
  2. Mapa Polski 1:500 000 Wojskowy Instytut Geograficzny Sztabu Generalnego W.P., Warszawa 1947