Прејди на содржината

Петерсхаген-Егерсдорф

Координати: 52°31′45″N 13°47′28″E / 52.52917° СГШ; 13.79111° ИГД / 52.52917; 13.79111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Петерсхаген-Егерсдорф
Црква во Петерсхаген
Црква во Петерсхаген
Црква во Петерсхаген
Грб на Петерсхаген-Егерсдорф
Петерсхаген-Егерсдорф во рамките на Германија
Петерсхаген-Егерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месни единици 2
Градоначалник Олаф Борхарт (независен)
Основни податоци
Површина 17,47 км2
Надм. височина 52 м
Население 15.460 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 885 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15370, 15345
Повик. бр. 033439 и 03341
Портал www.petershagen-eggersdorf.de
Местоположба на Петерсхаген-Егерсдорф во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°31′45″N 13°47′28″E / 52.52917° СГШ; 13.79111° ИГД / 52.52917; 13.79111

Петерсхаген-Егерсдорф (германски: Petershagen-Eggersdorf) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на 30 километри источно од Берлин и е составена од Петерсхаген и Егерсдорф.

Сообраќај

[уреди | уреди извор]

Општината е добро поврзана со Берлин преку линијата С5 на берлинската С-Железница преку станицата Петерсхаген Норд. Станицата е така именувана, поради постоењето на друга станица „Петерсхаген Зид“, која сега е затворена.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)