Фихтенхее

Координати: 52°27′0″N 14°25′59″E / 52.45000° СГШ; 14.43306° ИГД / 52.45000; 14.43306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фихтенхее
Црква во Фихтенхее
Црква во Фихтенхее
Црква во Фихтенхее
Фихтенхее во рамките на Германија
Фихтенхее
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Зелов-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Јерг Хеншке
Основни податоци
Површина 22,89 км2
Надм. височина 55 м
Население 476 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15306
Повик. бр. 033602
Портал amt-seelow-land.de
Местоположба на Фихтенхее во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°27′0″N 14°25′59″E / 52.45000° СГШ; 14.43306° ИГД / 52.45000; 14.43306

Фихтенхее (германски: Fichtenhöhe) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)