Фалкенхаген

Координати: 52°25′59″N 14°19′0″E / 52.43306° СГШ; 14.31667° ИГД / 52.43306; 14.31667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фалкенхаген
Црква во Урштромтал
Црква во Урштромтал
Црква во Урштромтал
Фалкенхаген во рамките на Германија
Фалкенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Зелов-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Волфганг Трол (СДП)
Основни податоци
Површина 27,18 км2
Надм. височина 61 м
Население 678 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15306
Повик. бр. 033603
Местоположба на Фалкенхаген во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°25′59″N 14°19′0″E / 52.43306° СГШ; 14.31667° ИГД / 52.43306; 14.31667

Фалкенхаген (германски: Falkenhagen) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)