Ридерсдорф кај Берлин

Координати: 52°28′18″N 13°47′4″E / 52.47167° СГШ; 13.78444° ИГД / 52.47167; 13.78444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ридерсдорф кај Берлин
Протестантска црква во Ридерсдорф
Протестантска црква во Ридерсдорф
Протестантска црква во Ридерсдорф
Грб на Ридерсдорф кај Берлин
Ридерсдорф кај Берлин во рамките на Германија
Ридерсдорф кај Берлин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месни единици 4
Градоначалник Андре Шалер (ДХС)
Основни податоци
Површина 70,11 км2
Надм. височина 62 м
Население 16.025 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 229 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15562
Повик. бр. 033638
Портал www.ruedersdorf.de
Местоположба на Ридерсдорф кај Берлин во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°28′18″N 13°47′4″E / 52.47167° СГШ; 13.78444° ИГД / 52.47167; 13.78444

Ридерсдорф кај Берлин (германски: Rüdersdorf bei Berlin) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Општината се наоѓа на 26 километри источно од Берлин. Ридерсдорф е познат по неговиот варовнички рудник. Некои делови од рудникот се користат како музеј. Некои познати градби во Берлин, како Бранденбуршката порта се изградени со варовникот од Ридерсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)