Валдзиферсдорф

Координати: 52°32′36″N 14°04′20″E / 52.54333° СГШ; 14.07222° ИГД / 52.54333; 14.07222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валдзиферсдорф
Водокулата во Валдзиферсдорф
Водокулата во Валдзиферсдорф
Водокулата во Валдзиферсдорф
Грб на Валдзиферсдорф
Валдзиферсдорф во рамките на Германија
Валдзиферсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Меркише Швајц
Градоначалник Холгер Ландсман
Основни податоци
Површина 15,61 км2
Надм. височина 42 м
Население 833 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15377
Повик. бр. 033433
Портал www.waldsieversdorf.info
Местоположба на Валдзиферсдорф во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°32′36″N 14°04′20″E / 52.54333° СГШ; 14.07222° ИГД / 52.54333; 14.07222

Валдзиферсдорф (германски: Waldsieversdorf) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]