Алтландсберг

Координати: 52°34′0″N 13°43′59″E / 52.56667° СГШ; 13.73306° ИГД / 52.56667; 13.73306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтландсберг
Грб на Алтландсберг
Алтландсберг во рамките на Германија
Алтландсберг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Градски единици 6
Градоначалник Арно Јешке
Основни податоци
Површина 106,21 км2
Надм. височина 57 м
Население 9.662 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15345
Повик. бр. 033438
Портал www.altlandsberg.de
Местоположба на градот Алтландсберг во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°34′0″N 13°43′59″E / 52.56667° СГШ; 13.73306° ИГД / 52.56667; 13.73306

Алтландсберг (германски: Altlandsberg) — историски град во округот Меркиш-Одерланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на околу 22 километри источно од Берлин.

Историја[уреди | уреди извор]

Црква во Алтландсберг

Алтландсберг бил првпат споменат во декрет од 1230 и бил сместен на местото на поранешната словенска населба. Потоа, областа била повторно населена со германското доселување, приграбена од маркгрофовите на Бранденбург и Мајсен. Името на градот може да се однесува на саксонскиот замок Ландсберг и затоа укажува на основање од династијата Ветин. Во 1245, тензиите прераснале во вооружен конфликт, во кој династијата Асканија победила. Оттогаш, Алтландсберг останал со Бранденбург.

Градот бил владеен од владетелите од династијата Асканија. Алтландсберг бил уништен од Хуситите во 1432, зафатен од неколку пожари и епидемии на чума во 16 век. Средновековниот град бил целосно запален во 1632 во текот на Триесетгодишната војна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)