Хусити

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хуситите (чешки: Husité или Kališníci) биле чешко пред-протестантско христијанско движење кое го следело учењето на реформаторот Јан Хус (fl. 1401-1415), кој станал најпознат претставник на Бохемската реформација.

По егзекуцијата на Хус на Соборот во Констанца,[1] избувнале низа на војни помеѓу различните фракции со различни теолошки агенди.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Oxford Dictionary of the Christian Church (Oxford University Press 2005 ISBN 978-0-19-280290-3), article "Constance, Council of"