Цехин

Координати: 52°36′15″N 14°27′25″E / 52.60417° СГШ; 14.45694° ИГД / 52.60417; 14.45694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цехин
Црква во Цехин
Црква во Цехин
Црква во Цехин
Цехин во рамките на Германија
Цехин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Голцов
Месни единици 3
Градоначалник Роберто Тиле (независен)
Основни податоци
Површина 27,73 км2
Надм. височина 9 м
Население 657 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15328
Повик. бр. 033473
Портал Општина Цехин
Местоположба на Цехин во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°36′15″N 14°27′25″E / 52.60417° СГШ; 14.45694° ИГД / 52.60417; 14.45694

Цехин (германски: Zechin) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)