Блисдорф

Координати: 52°42′N 14°09′E / 52.700° СГШ; 14.150° ИГД / 52.700; 14.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Блисдорф
Црква во Блисдорф
Црква во Блисдорф
Црква во Блисдорф
Блисдорф во рамките на Германија
Блисдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Барним-Одербрух
Месни единици 3
Градоначалник Рене Кроне (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,41 км2
Надм. височина 7 м
Население 1.290 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 16269
Повик. бр. 033456
Местоположба на Блисдорф во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°42′N 14°09′E / 52.700° СГШ; 14.150° ИГД / 52.700; 14.150

Блисдорф (германски: Bliesdorf) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)