Одерауе

Координати: 52°46′0″N 14°13′0″E / 52.76667° СГШ; 14.21667° ИГД / 52.76667; 14.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Одерауе
Црква во Одерауе
Црква во Одерауе
Црква во Одерауе
Одерауе во рамките на Германија
Одерауе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Барним-Одербрух
Месни единици 7
Градоначалник Хајке-Дорин Елинг (независна)
Основни податоци
Површина 65,07 км2
Надм. височина 5 м
Население 1.617 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 16259
Повик. бр. 033457
Местоположба на Одерауе во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°46′0″N 14°13′0″E / 52.76667° СГШ; 14.21667° ИГД / 52.76667; 14.21667

Одерауе (германски: Oderaue) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)