Гарцау-Гарцин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гарцау-Гарцин
Црква во Гарцау
Црква во Гарцау
Црква во Гарцау
Гарцау-Гарцин во рамките на Германија
Гарцау-Гарцин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Меркише Швајц
Месни единици 2
Градоначалник Јана Хинкел (IfGG)
Основни податоци
Површина 26,08 км2
Надм. височина 63 м
Население 504 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15345
Повик. бр. 033435
Местоположба на Гарцау-Гарцин во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°32′59″N 13°58′59″E / 52.54972° СГШ; 13.98306° ИГД / 52.54972; 13.98306Координати: 52°32′59″N 13°58′59″E / 52.54972° СГШ; 13.98306° ИГД / 52.54972; 13.98306

Гарцау-Гарцин (германски: Garzau-Garzin) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)